Evropska sredstva: Podravje čaka na obljubljeni investicijski zagon

Po podatkih, ki jih navaja portal Net-TV.si, je tudi v finančni perspektivi 2021–2027 značilna slovenska realnost: zagon črpanja evropskih sredstev prihaja šele proti koncu obdobja. Kljub visokim pričakovanjem razvojne strategije EU za posamezne regije, konkretne koristi v Spodnjem Podravju še niso v polnem zamahu. Investicije se v najboljšem primeru napovedujejo za leto 2029, pri čemer se že zdaj uporablja podaljšano obdobje koriščenja sredstev.

Kot izpostavlja Net-TV.si, bo težišče investicij v Podravju ponovno padlo na komunalno infrastrukturo: vodovod, kanalizacijo in podjetniške inkubatorje. Spodnjepodravske občine naj bi v obnovo vodovodnih sistemov vložile približno 17 milijonov evrov, od tega naj bi 12 milijonov prispevala EU v kombinaciji z državnimi sredstvi.

V Ormožu se načrtuje modernizacija vodovodne infrastrukture v vrednosti 6 milijonov evrov, kjer bodo občine same zagotovile več kot polovico potrebnega denarja. Ptuj bo nadaljeval širitev kanalizacije, Markovci bodo nadgrajevali čistilno napravo, v Dupleku pa se načrtuje nova kanalizacija.

Kljub omenjenim projektom pa se ne moremo izogniti občutku zamujenih priložnosti. Zeleni projekti in trajnostne prometne rešitve, kot so kolesarske poti, v prvi fazi Dogovora za razvoj regij sploh niso vključeni, čeprav so bili s strani občin večkrat izpostavljeni kot prednostni.

V pripravi sta sicer dva večja gospodarska projekta – tehnološki park in podjetniški inkubator v Ormožu in Podlehniku, skupaj ocenjena na skoraj 5 milijonov evrov. A tudi tukaj bo večina sredstev prišla iz evropskih in državnih virov, ne pa iz lastne gospodarske moči.

Kritično je tudi dejstvo, da so številne vloge za projekte še v fazi priprave, pri čemer morajo biti oddane do konca leta 2026. Kot poroča Net-TV.si, so pri nekaterih projektih že nastali stroški, ki pa še niso pokriti.

Vse to znova potrjuje, da slovenski sistem črpanja sredstev – tako na državni kot lokalni ravni – deluje neučinkovito in prepočasi. Medtem ko druge države EU do sredine programskega obdobja že izvajajo ključne projekte, v Sloveniji razvoj stoji na mestu, predvsem zaradi neučinkovitega vodenja države.

Nesporno je, da trenutna vlada Roberta Goloba ni sposobna strateško voditi niti porabe evropskih sredstev, kaj šele nacionalnega razvoja. Vse več projektov se prelagajo, ukrepi se zatikajo v birokratskih labirintih, vizije ni. Ob tem ni presenetljivo, da se investicijski potencial regij, kot je Podravje, ne uresničuje.

Če želimo, da se Podravje razvije v močno in sodobno regijo, potrebujemo odgovorno, razvojno naravnano politiko, kot jo je v preteklosti dokazala Slovenska demokratska stranka (SDS). Prav v času vlad SDS je bilo črpanje evropskih sredstev na rekordni ravni, kar je omogočilo številne razvojne preboje.

Danes pa se zdi, da nas vodstvo Roberta Goloba vodi stran od Evrope, razvojne vizije in učinkovitosti. Čas je, da se ta trend obrne – v korist ljudi, občin in regij, kot je Spodnje Podravje.

MR